اجرای طرح واکسیناسیون رایگان طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در شهرستان دماوند
اخبار

اجرای طرح واکسیناسیون رایگان طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در شهرستان دماوند

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دماوند از اجرای طرح واکسیناسیون رایگان طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری امید دماوند، محمدکاظم گلشنی در این خصوص اظهار کرد: در راستای صیانت از بهداشت عمومی کنترل و پیشگیری از بروز بیماری‌های طیور، طرح واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در شهرستان دماوند آغاز شده است.

وی ادامه داد: به منظور افزایش سطح ایمنی در طیور بومی، قطع زنجیره انتقال ویروس به طیور صنعتی و همچنین حفظ جمعیت طیور بومی و اشتغال پایدار در روستاها، طیور بومی روستاهای شهرستان دماوند علیه این واکسینه می‌شوند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دماوند با بیان اینکه زمان اجرای این طرح از ۲۸ شهریورماه بوده و به مدت سه هفته است، گفت: واکسن نیوکاسل مورد استفاده در طرح سراسری طیور بومی در برابر گرما مقاوم است و به صورت خوراکی به طیور داده می‌شود.

گلشنی با بیان اینکه نیوکاسل یکی از بیماری‌های ویروسی مسری طیور است که با سرعت بالا منتشر می‌شود، گفت: با توجه به اینکه این بیماری درمان قطعی ندارد و در صورت شیوع، موجب خسارات جبران‌ناپذیری به طیور صنعتی و بومی می‌شود، تنها راه مقابله با این بیماری رعایت اصول بهداشتی و ایجاد امنیت زیستی با واکسیناسیون است.

وی بیان کرد: اجرای موفق این طرح نیازمند همکاری روستاییان و عشایر با گروه‌های دامپزشکی است بنابراین از مردم می‌خواهیم با این گروه‌ها همکاری لازم را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *