آیینی تعزیه خوانی در کشورهای اروپایی با حضور هنرمندان دماوندی طنین انداز شد
اخبار دماوند نشریه البرزشرقی

آیینی تعزیه خوانی در کشورهای اروپایی با حضور هنرمندان دماوندی طنین انداز شد

گروه تعزیه خوانی «امام رئوف» با حضور هنرمندان دماوندی در شهرهای اسلو،کپنهاگ، استکهلم و هلسینکی به اجرا پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری امید دماوند، همزمان با آغاز ماه محرّم در مرکز اسلامی توحید شهر اُسلو (پایتخت نروژ) به اجرای تعزیه خوانی پرداخت.

برای نخستین بار و همزمان با آغاز ماه محرّم الحرام ۱۴۴۴ قمری گروه تعزیه‌ خوانی «امام رئوف» به کارگردانی حسن بصیری و تهیّه‌کنندگی امیرمحمّد داودی‌پور در مرکز اسلامی توحید شهر اُسلو (پایتخت نروژ) به اجرای تعزیه خوانی پرداخت و حضور گسترده‌ی سوگواران حسینی از طیف‌های مختلف باعث رونق هرچه بیشتر این نمایش شیعی – ایرانی شد.

نکته‌ی قابل توجّه اینکه، به رغم تنوّع زبانی مخاطبان برنامه‌ی مذکور که شیعیان مقیم نروژ با اصالت ایرانی، افغانستانی، پاکستانی، هندوستانی، لبنانی، عراقی و … بودند، اما اثربخشی، مقبولیّت و معنویّت فوق العادّه‌ی این نمایش آیینی که به زبان فارسی اجرا می‌شد باعث شگفتی دست اندرکاران برنامه و حاضران گردید.

این اجراهای گروه تعزیه خوانی «امام رئوف» پس از یکسال تلاش، پیگیری و هماهنگی مستمر، به ثمر نشست و قرار است مستندی ۴ قسمتی از اجراها و حواشی تعزیه خوانی در این ۴ کشور از سوی بنیاد بین‌المللی تکریم ادیان و مذاهب برای پخش در رسانه ملی تولید شود.

گروه تعزیه‌ی امام رئوف متشکّل از ۱۲ نفر تعزیه خوان و عوامل اجرایی ایرانی و افغانستانی است و اجراهای بعدی گروه به این شرح خواهد بود: مرکز اسلامی امام علی(ع) کپنهاگِ دانمارک۱۲ مرداد، مرکز اسلامی امام علی(ع) استکهلمِ سوئد ۱۴ مرداد ، مرکز اسلامی رسالت هلسینکیِ فنلاند ۱۶ مرداد.

نقش آفرینان گروه تعزیه خوانی « امام رئوف » عبارتند از حسن بصیری ، مجید خسروان، نوید عسجدی ، محمد رضا قربان عسگری و بهرام رجب زاده از ایران به همراه فهیم حسن، سید ذاکر سجادی و سید متین حسینی از مرکز اسلامی رسالت فنلاند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.