ثبت ملی درختان کهنسال دماوند
اخبار دماوند نشریه البرزشرقی

ثبت ملی درختان کهنسال دماوند

درخت گردوی منطقه ورین دماوند تنها درخت مثمر شرق استان تهران است که ۱۰۰۰ سال قدمت دارد.

به گزارش پایگاه خبری امید دماوند، رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشکری شهرستان دماوند گفت: بیش از ۱۵ درخت تا کنون در سطح شهرستان دماوند شناسایی شده که بین ۸۰۰ تا ۱۳۰۰ سال قدمت دارند که تا امروز ۴ اصله از این درختان به ثبت رسیده اند و بقیه در دستور کار ثبت ملی قرار دارند.

شهرام شریفی افزود: یکی از این درختان کهنسال درخت گردویی است که در منطقه ورین شهرستان دماوند در دامنه های رشته کوه البرز واقع شده و حدود ۱۰۰۰ سال عمر دارد.

شکری رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان دماوند گفت: در بررسی اولیه این درخت توسط کارشناسان منابع طبیعی مشخص شد عمر این درخت حدود ۱۰۰۰ سال و با ارتفاع بیش از ۱۰ متر و قطر دو و نیم متر یکی از کهنسال ترین درختان این منطقه است.

میرزاکریمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند گفت: طی تفاهم نامه ای که بین ادارات محیط زیست،میراث فرهنگی و منابع طبیعی شهرستان انجام شد مقرر گردید از این پس در گشت ها و سرکشی هایی که در منطقه برای حفاظت از منابع طبیعی و گونه های جانوری صورت میگیرد ، زیست مندان و درختان کهنسال این منطقه نیز در رصد حفاظتی این ادارات باشد تا بتوانیم این گونه های منحصر به فرد را برای آیندگانمان حفظ کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *